Narciarstwo biegowe to dyscyplina zarezerwowana nie tylko dla osób uprawiających sport. To doskonały sposób na rekreacyjne i aktywne spędzenie czasu również dla wszystkich bez względu na wiek. Najpopularniejszym miejscem w Polsce, gdzie spotykają się miłośnicy biegówek są Jakuszyce 

Jakuszyce są dzielnicą Szklarskiej Poręby w województwie dolnośląskim. Organizowany jest tutaj Bieg Piastów - największa impreza biegowa w kraju. Panuje tu specyficzny mikroklimat, który sprzyja długiem zaleganiu śniegu. Śnieg potrafi tu zalegać do późnej wiosny, wszystkie zdjęcia prezentowane w tym artykule zostały zrobione w połowie kwietnia. 


Narciarstwo biegowe nie musi polegać na szybkim pokonywaniu trasy. Wiele osób przyjeżdża tutaj na turystyczne spacery na nartach. Jest tu blisko 100 kilometrów tras o różnym stopniu trudności z cudownymi widokami. Z Jakuszyc na nartach dojedziemy też do czeskiego Harrachova. 


Aby wybrać się na biegówki niezbędny jest sprzęt - narty, kije i odpowiednie buty. Długość nart i kijów dobierana jest na podstawie wagi i wzrostu. Nie trzeba od razu kupować sprzętu, w Jakuszycach można skorzystać z oferty wypożyczalni (jest ich kilka). Koszt wypożyczenia całego zestawu to ok 30 - 35 złotych za dobę. 

Narty biegowe różnią się od zjazdowych. Są dłuższe i węższe, posiadają inny system wpięcia buta. W zjazdówkach przypięty jest tylko "czubek" buta. W wypożyczalniach bez problemu znajdziemy również narty dla dzieci. Istnieje również możliwość wypożyczenia specjalnego wózka dla maluchów, który jest ciągnięty przez osobę dorosłą (mocuje się go w pasie). 

W Jakuszycach jest sporo parkingów, większość jest płatna (ok 10 - 15 zł/doba). Można też dojechać pociągiem. W środku sezonu, jadąc autem, najlepiej przyjechać wcześnie rano, oszczędzi to czasu stania w korkach.


Bieganie na nartach nie jest trudne. Wyróżnia się dwa główne style - klasyczny i łyżwowy. Popularniejszy i łatwiejszy jest ten pierwszy. W internecie jest sporo filmów pokazujących jak poruszać się na nartach. Zanim ruszycie w trasę, możecie też poćwiczyć na polanie, jest tam dużo miejsca do nauczenia się podstawowych ruchów i "załapania" o co w tym chodzi. Warto również skorzystać z pomocy instruktora (lekcje można zamówić w wypożyczalniach i serwisach, które są na miejscu, koszt zaczyna się od 70 złotych za godzinę). 

Uprawianie narciarstwa biegowego jest zdrowsze od tradycyjnego biegania i mniej męczące. Przy czy pracuje tu całe ciało. Biegówki wzmacniają mięśnie, uczą koordynacji i zachowania równowagi. 


Gdy jesteśmy gotowi, można wyruszyć w trasę. W Jakuszycach jest około 100 kilometrów tras narciarskich. W trakcie trwania sezonu, trasy codziennie są ratrakowane - śnieg jest ubijany i tworzone są specjalne tory w których łatwiej i szybciej się jedzie. 
Jest kilka poziomów trudności tras - niebieskie (najłatwiejsze), zielone, czerwone i czarne (najtrudniejsze). Wszystkie są bardzo dobrze oznakowane a na każdym rozdrożu znaleźć można mapę i kierunkowskazy.  


W pierwszą trasę warto wybrać się do Stacji Turystycznej Orle. Można tu zjeść domowe pierogi, naleśniki z konfiturą, kwaśnice czy danie z grilla. Napić się herbaty (również z prądem), kawy lub grzańca. Jest tu sporo miejsca na odpoczynek. Trasa z Polany Jakuszyckiej do Stacji Orle i spowrotem liczy około 10 kilometrów. 


Takich schroniska na mapie znajdziemy znacznie więcej. To typowe góralskie chaty ze świetnym klimatem i historią. Większość budynków przed wojną wybudowali Niemcy. Możemy ogrzać się przy płomieniach trzaskających z tradycyjnego kominka. 

Bawcie się dobrze!