Dla osób aktywnych fizycznie suplementy są stosowane w celu wzbogacenia codziennej diety. Występują w różnej formie - tabletek, kapsułek, proszku lub płynów. Korzystanie z suplementów ma wzmacniać organizm oraz uzupełniać braki witamin i składników mineralnych. Pomagają też w walce ze stresem i przyśpieszają regenerację. 

Na rynku dostępny jest bardzo wiele różnych suplementów o różnym działaniu. Jeżeli chcemy włączyć je do naszej diety, warto zaopatrywać się w produkty ze sprawdzonych źródeł, dokładnie czytać opisy i sposób dawkowania. 

Przy aktywności fizycznej zalecane jest stosowanie suplementów, dzięki temu znacznie szybciej zbudujemy masę mięśniową czy przyśpieszymy regenerację mięśni. Przy suplementacji trzeba stosować odpowiednio zbilansowaną dietę. 

W tym tekście opisze kilka najpopularniejszy suplementów, które są używane zarówno przez amatorów jak i bardziej zaawansowanych sportowców i miłośników treningu siłowego. 

BCAA

To zestaw trzech aminokwasów egzogennych (organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć). Leucyna hamuje działanie kortyzolu i zwiększa syntezę białek w mięśniach. Walina podobnie jak leucyna zabezpiecza mięśnie przed rozpadem i usprawnia pozyskiwanie energii w mięśniach a izoleucina działa antykatabolicznie i reguluje poziom cukru we krwi. 
BCAA w dni treningowe zażywa się przed i po treningu, w pozostałe dni głównie rano przed pierwszym posiłkiem. 

Kreatyna (monohydrat)

Stosowanie tego suplementu wspomaga przyrost masy mięśniowej i siły. Kreatyna jest zbudowana z aminokwasów - argininy, glicyny i metioniny. Na rynku istnieje kilka rodzajów kreatyny. Najprostszą, najtańszą i najlepiej przebadaną formą jest monohydrat. 
Istnieje kilka sposób jej suplementowania, napstrzy to podawanie jednej dawki po i przed treningiem oraz rano na czczo w dni nietreningowe. 

Witaminy i minerały oraz kwasy Omega 3

U osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest znacznie większe. Na rynku jest wiele produktów dostępnych najczęściej w formie kapsułek. Warto przeczytać składy, w których dokładnie zapoznamy się z ilością poszczególnych witamin w porcji. Z kolei kwasy omega 3 to budulec naszych komórek, dzięki suplementacji zapobiegniemy chorobą, zachowamy młody wygląd i dobry nastrój. 

Ashwagandha

To indyjski żeń szeń, roślina, która całkiem niedawno pojawiła się na rynku. Suplementacja ashwagandhy zwiększa sił witalne i poprawia pracę umysłu. Działa odstresowująco. To produkt zalecany przy obniżaniu poziomu kortyzolu (jest podwyższony poziom jest spodowodowany przebywaniem w środowisku stresogennym). Podwyższony poziom kortyzolu może doprowadzić do zaburzenia snu, samopoczucia i zaburzyć sprawność układu immunologicznego i negatywnie wpłynąć na hormony tarczycy. 

Odżywki białkowe

Białko to podstawowy budulec mięśni. Jego odpowiednia suplementacja pozwala na zwiększenie objętości i siły. Białko możemy dostarczać w posiłkach a jego niedobór uzupełniać poprzez odżywki. 
Najczęściej odżywki białkowe suplementujemy po treningu siłowym i przed snem. 

Suplementy na stawy 

Treningi obciążają stawy, jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, uda nam się uniknąć kontuzji. Na rynku jest duży wybór suplementów, najważniejsze aby w ich składzie znalazły się odpowiednie ilości glukozaminy, chondroityny, kolagenu czy kwasu hialuronowego. Najlepszymi preparatami na rynku w 2019 roku był Flexogenic, Animal Flex i Flex Power.