Jesteś zmotywowany i chcesz zacząć ćwiczyć? Wybrałeś już klub fitness lub siłownie ale to Twój pierwszy raz i nie wiesz co ze sobą zabrać i jak się zachowywać? Oto kilka porad, które przydadzą Ci się na początek. 

Zanim zaczniesz przerzucać tony żelastwa i wyciskać z siebie siódme poty, wybierz się do lekarza i zrób badania. Przebadaj krew, mocz, zrób badania tarczycy, warto wybrać się również do lekarza medycyny sportu, podczas badania EKG sprawdzi czy Twoje serce pracuje prawidłowo. 

Przebadani i sprawny? A więc zaczynamy...

Gdzie będziesz trenował?

W dużych miastach będziesz miał do wyboru co najmniej kilka klubów. Zapoznaj się z ich regulaminem, sprawdź jakimi urządzeniami dysponują, w dobie facebooka i google wiele przydatnych opinii znajdziesz w internecie. W wielu klubach możesz skorzystać z promocji i pierwszy raz wejść za darmo. Jeżeli Ci się spodoba, kup karnet, będziesz miał dodatkową motywację do tego aby regularnie odwiedzać siłownie.

Strój

Musi być luźny i nie krępować ruchów. Na początek mogą to być dresowe spodnie i bawełniana koszulka. Możesz też iść w sportowe trendy, fajną odzież znajdziesz w sportowych sklepach, moja ulubiona marka to polski 4F.
Obowiązkowe jest posiadanie obuwia zmiennego. Buty muszą być płaskie, wygodne i najlepiej na twardej podeszwie. Warto też mieć sportowe wentylowane skarpetki, niektóre ćwiczenia (takie jak np. przysiad ze sztangą) najlepiej wykonywać na boso.

Higiena

Szukając klubu oprócz sprzętu zwracam uwagę na szatnie i toalety. Po zakończeniu każdego treningu obowiązkowo biorę prysznic. W torbie muszą się więc znaleźć klapki, ręcznik i żel do ciała. Ręczniki warto mieć dwa. W niektórych klubach sugerowane jest ćwiczenie na ławeczkach z używaniem ręczników, zawsze również możesz wytrzeć pot.

Rękawiczki

Warto zakupić rękawiczki do ćwiczeń jeżeli nie chcesz aby na Twoich dłoniach pojawiły się odciski. Rękawice treningowe ułatwią uścisk sztangi nawet gdy ręce będą spocone.

Woda i przekąski

Na trening obowiązkowo zabierz ze sobą wodę. Ja podczas jednej sesji treningowej wypijam jej ponad litr. Jeżeli po treningu nie wracasz do domu, warto zabrać ze sobą owoc. W dobrych klubach możesz kupić odżywkę białkową lub baton. Shaker`a i odżywkę możesz wziąć również ze sobą z domu. W sklepach dostępne są opakowania już po porcjowane, które są lekkie i nie zajmują dużo miejsca.

O czym jeszcze warto wiedzieć? 

W klubie spotkasz się z dużą bezpośredniością. Rzadko kiedy ktoś zwraca się tam do siebie per "Pan" czy "Pani". Kolejna osoba wchodząca do szatni rzuca "cześć" choć widzicie się pierwszy raz - spoko, takie luźne zasady panują bynajmniej w męskiej szatni.

Przebierz się w szatni. Torbę i resztę swoich rzeczy zostaw w szafce. Na salę ćwiczeń zabierze ze sobą ręcznik i wodę.

Jeżeli masz siłę ćwiczyć i podnosić ciężary, możesz je równie dobrze odłożyć na miejsce po zakończonym ćwiczeniu. Dbaj o porządek!

Jeżeli chcesz poćwiczyć na maszynach ale nie wiesz jak się do tego zabrać - zapytaj obsługę. Instruktorzy po to są aby pomagać. Nie chcesz chyba być kolejny "Januszem", którego filmik z wyczynami na siłowni wyląduje na YouTube?

Miej plan. Zgłoś się do trenera personalnego w celu ułożenia planu treningowego albo sam wyszukaj ćwiczenia, które chcesz wykonywać. Ta pierwsza opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ dostaniesz indywidualny plan, dzięki któremu Twoje ciało będzie zmieniać się równomiernie. Pamiętaj, że trening siłowy to nie tylko klatka i biceps!

Autorem zdjęcia tytułowego jest Przemysław Kaweński