Dawcą krwi może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która ukończyła 18 rok życia. Nasza krew może uratować życie, więc warto to zrobić. Tym bardziej, że zostanie dawcą nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. 

Od kilku lat przymierzałem się do oddawania krwi, często uniemożliwiały mi to zawody sportowe. Bardzo pomocne okazały się akcje krwiodawstwa organizowane przez OSP, której też jestem członkiem. 

Jak oddać krew? 

Procedura nie jest skomplikowana. Potrzebujemy dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość i numer pesel. Zanim usiądziemy na fotelu musimy wypełnić specjalną ankietę dotyczącą naszego stanu zdrowia. 


Zostajemy zarejestrowani jako dawca w systemie. Na kolejnym stanowisku pobierana jest krew do badań. Zazwyczaj pielęgniarka robi to wykonując małe nakłucie na palcu, ale nasza krew może zostać również pobrana z żyły. Badanie przeprowadza również lekarz, który sprawdza między innymi ciśnienie. 


Po tym pozostaje nam tylko oczekiwanie na swoją kolejkę do wygodnego fotela :) 

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku (w okresie 12 miesięcy) od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku (w okresie 12 miesięcy) od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostka krwi).


W trakcie oddawania krwi otrzymamy słodki napój. Niektóre osoby mogą poczuć się słabo, ale nad Waszym bezpieczeństwem zawsze czuwa pielęgniarka. Po oddaniu krwi możemy możemy skorzystać z przysługującemu dawcy zwolnienia lekarskiego i odebrać pakiet... dziewięciu czekolad :)