Zdjęcia pokazujące metamorfozy osób na diecie zalewają internet. Fotografie pokazujące sylwetkę "przed" i "po" maja znacznie ważniejszy cel niż pochwalenie się efektami w sieci. Jak prawidłowo wykonywać zdjęcia, które będą solidnym źródłem informacji dla trenera i dla nas... 

Często osoby rozpoczynające dietę patrzą wyłącznie na wagę, jednak w momencie gdy do naszego planu dochodzą ćwiczenia, ta zaczyna zmieniać się bardzo powoli. Waga nie jest najważniejszym wyznacznikiem, osoby redukujące sylwetkę muszą zwracać uwagę na zmiany swojego ciała. W tym przydatne jest robienie zdjęć i wykonywanie pomiarów. 

O tym jak prawidłowo monitorować postępy w treningu i wykonywać pomiary pisałem wcześniej w tekście Akcja "Nowy Ja". Jak monitorować postępy w treningu?. Tym razem skupimy się na prawidłowym wykonywaniu zdjęć. 

Jak prawidłowo wykonać zdjęcia? 

Zdjęcia powinny przedstawiać ciało od stóp do głów. Wykonujemy je będąc w bieliźnie lub stroju kąpielowym, ubranie musi pokazywać jak najwięcej ciała. 

  1. Aparat musi być ustawiony na wprost, nie z góry, z dołu lub z boku, aby nie zaburzyć proporcji ciała. Dobrze jest skorzystać z pomocy drugiej osoby lub samowyzwalacza. Nie wykonujemy zdjęcia w lustrze ponieważ te zniekształca sylwetkę. 
  2. Zdjęcia porównawcze najlepiej wykonywać w miejscu i z oświetleniem, które będzie można powtórzyć przy kolejnych fotografiach. Dobrym miejscem na wykonanie zdjęcia będzie np. czysta, pusta ściana w dobrze oświetlonym pokoju. 
  3. Do zdjęcia ustawiamy się w neutralnej pozycji, ręce wzdłuż ciała.
  4. Wykonujemy zdjęcie: 
    - przodem 
    - tyłem 
    - bokiem Fotografie są dla Was i ewentualnie osób z którymi współpracujecie (dietetyków, trenerów). Dzięki nim będzie można monitorować efekty. 

fot. Shutterstock